ŻORY SUSZEC KRYRY
ŻORY SUSZEC KRYRY
SKARBY ŚLĄSKIEJ ZIEMI ŚRODA 15.I.2025
8.00 – Msza i wyjazd z ul. Gawronów 20 - PIELGRZYMKA ZIMOWA
ŻORY MUZEUM OGNIA – KATOWICKA 3 Muzeum Ognia w Żorach – muzeum z siedzibą w Żorach. Inwestorem i zarządcą obiektu jest miejska spółka Nowe Miasto. Gmach muzeum został zaprojektowany przez Barbarę i Oskara Grąbczewskich, a jego budowa była prowadzona w latach 2009-2014. Budynek ma kształt płomienia. Multimedialna ekspozycja muzeum została stworzona przez firmę Adventure Multimedialne Muzea (twórcę m.in. wystaw w Muzeum Browaru Żywiec oraz Nowym Muzeum Śląskim w Katowicach). Oficjalne otwarcie placówki miało miejsce 3 grudnia 2014 roku.
Muzealna ekspozycja zlokalizowana jest na parterze oraz w podziemiach budynku i podzielona na pięć stref tematycznych:Okiełznanie żywiołu; Przez antyk i wieki średnie; Pali się; Obszar duchowości; Mędrca szkiełko i oko.
Ukazuje ona dzieje związków ludzkości z ogniem, jego niszczycielską siłę oraz metody walki z pożarami, wpływ ognia na duchowość oraz kulturę oraz jego fizyczne aspekty. Wśród atrakcji znajdują się m.in. rekonstrukcja prehistorycznej jaskini, „ściana ognia”, „ognista szafa grająca” oraz szereg doświadczeń do wykonania przez zwiedzających (zwiedzający mogą m.in. rozpalić wirtualny ogień olimpijski, ugasić pożar, posłuchać „ognistych” piosenek, czy sprawdzić ciepłotę własnego ciała). Zwiedzanie poprzedzone jest projekcją filmu pt. „Śladami ognia” w reżyserii Andrzeja Celińskiego. Natomiast maskotką muzeum jest Żorek.
SUSZEC Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Suszcu .Parafia po raz pierwszy wzmiankowana została w spisie świętopietrza parafii dekanatu Oświęcim diecezji krakowskiej z 1326 pod nazwą Susechz. W 1693 r. ołtarz główny został poświęcony św. Stanisławowi, ale już od 1703 r. znajdują się w nim obrazy Apostołów Jakuba i Filipa. Prawy ołtarz był wówczas poświęcony Matce Bożej, a lewy św. Barbarze. Na wieży wisiały dwa spiżowe dzwony: św. Stanisław i św. Jan Nepomucen. W wyniku pożaru 22 maja 1770 r. cały kościół doszczętnie spłonął. Na jego miejscu ks. prob. Osiecki wybudował barak z drewna z własnej kieszeni, który do ok. 1800 r. służył jako budynek sakralny. W wyniku przeniesienia cmentarza z placu kościoła, wybudowano nowy kościół. Prace zakończyły się w 1804 r. Ołtarz poświęcony był św. Stanisławowi, a w 1884 r. pojawiły się 3 boczne ołtarze: NMP, św. Jana Nepomucena oraz św. Antoniego z Padwy. W 1895 r. kościół ponownie spłonął. Odbudowano go do roku 1898, a konsekrowano w 1913 r. Przez bitwy podczas II wojny światowej zniszczeniu uległa wieża. Odbudowano ją w 1947 r. Z biegiem czasu remontowano kościół (strop, ogrodzenie, blacha na dachu) i dobudowywano nowe pomieszczenia.
WSPÓLNOTA CENACOLO DOM ŚW. JÓZEFA - W Suszcu, wsi położonej między Żorami a Pszczyną, poświęcono dom, który kilka lat temu siostry ze Zgromadzenia św. Karola Boromeusza przekazały wspólnocie Cenacolo. Po remoncie, przeprowadzonym przez wspólnotę mężczyzn z Jastrzębia-Zdroju-Krzyżowic oraz ich rodziny, zamieszkało w nim dwanaście młodych kobiet z Polski, Włoch, Ukrainy, Słowacji i Chorwacji.
Kobiety będą prowadzić w domu proste życie, które wypełni praca, modlitwa i przyjaźń. W ten sposób chcą otworzyć się na uzdrowienie wewnętrzne i świadczyć wobec innych uzależnionych i zagubionych kobiet o tym, że wyjście z nałogu jest możliwe. Każda z kobiet wstępujących do wspólnoty otrzymuje „anioła stróża” – mieszkającą dłużej we wspólnocie osobę, która towarzyszy jej w codziennych zmaganiach.
– Słyszeliśmy, że w tym domu rodziły się dzieci. Duchu Święty, prosimy Cię, aby te dziewczyny narodziły się na nowo. To pierwsze życie, które kobieta musi zrodzić: siebie! Duchu Święty, dziękujemy Ci, że po trzech synach wspólnota zrodziła w Polsce tak wyczekaną córeczkę! – modlił się ks. Stefano, odpowiedzialny za wspólnotę Cenacolo, podczas poświęcenia czwartego domu w Polsce. Dom w Suszcu został przekazany siostrom boromeuszkom w 1928 roku przez parafian. Zorganizowano w nim wówczas opiekę dla ludzi chorych i starszych. Podczas II wojny światowej w domu wydawano codziennie 500 posiłków, a po wojnie urządzono izbę porodową. Kilka lat temu siostry boromeuszki przekazały dom wspólnocie. Wspólnota Cenacolo została założona ponad 40 lat temu przez włoską siostrę Elvirę Petrozzi. Pomaga ludziom zagubionym i uzależnionym. Obecnie działa ponad 60 domów wspólnoty na całym świecie, w tym cztery w Polsce.
Koszt 100 zł (+ 12 Zł na bilet do MUZEUM OGNIA pieniądze na obiad dla chętnych. Powrót na Gawronów 20 w Katowicach w godzinach wieczornych.