ARABIA SAUDYJSKA
Arabia Saudyjska - Absolut Arabskiego Świata
Azja / Arabia Saudyjska / Al-Ula / Dżudda / Rijad / Taif
Objazd 23.01-31.01.2025 (9 dni)
Pokoje i wyżywienie
Pokój 1: Pokój standardowy
Wyżywienie: Śniadania i obiadokolacje
Osoby: 2x Dorośli
Wylot: 23.01.2025 Powrót: 31.01.2025
Warszawa Rijad Rijad Warszawa
CENA: 24 065 zł za 2 osoby
Zakwaterowanie
Hotele o standardzie odpowiadającym *** w ocenie organizatora (razem 8 rozpoczętych dób hotelowych). Pokoje:
2 - osobowe, wyposażone w łazienki z WC, klimatyzację, często TV. Wyżywienie: śniadania.
Świadczenia
Cena obejmuje: przelot samolotem rejsowym, opłaty lotniskowe, transfery klimatyzowanym autokarem lub busem, zakwaterowanie w hotelach wg programu (8 rozpoczętych dób hotelowych), wyżywienie: śniadania (7) i obiadokolacje (7); napoje do kolacji dodatkowo płatne; obsługę polskiego przedstawiciela podczas odprawy na
lotnisku w Polsce, opiekę polskojęzycznego pilota lub polskojęzycznego przedstawiciela lokalnego kontrahenta podczas objazdu, program turystyczny j.w. oraz pakiet ubezpieczeniowy TU Europa (NNW, KL i bagaż).
Cena nie obejmuje: kosztów biletów wstępu, opłat rezerwacyjnych, obsługi lokalnych przewodników, napiwków dla obsługi (kwota ok. 295 USD/os. - płatne pilotowi imprezy). Opłata nie zawiera kosztu wycieczek fakultatywnych podanych w programie oraz innych wydatków osobistych. Opłata za wizę i pośrednictwo wizowe do Arabi Saudyjskiej
(doliczana podczas rezerwacji).
Wizy
Paszport powinien być ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia wycieczki. Przy wjeździe do Arabii Saudyjskiej wymagana jest wiza. Oferujemy możliwość wizowania do Arabii Saudyjskiej za pośrednictwem Rainbow.
Klienci posiadający stempel izraelski w paszporcie nie mogą uczestniczyć w wycieczce.
PLAN WYCIECZKI
Dzień 1
Zbiórka przy stanowiskach odpraw Rainbow na 2 lub 3 godziny przed wylotem samolotu na poszczególnych lotniskach. Aktualne rozkłady prosimy sprawdzać na R.pl/rozklady. Wylot z Warszawy do Rijadu (możliwe przesiadki). Po przylocie odprawa celno-paszportowa, formalności wizowe i imigracyjne oraz transfer do hotelu w Rijadzie lub okolicy. Zakwaterowanie i nocleg. W tym dniu nie ma obiadokolacji. Uwaga przylot do Rijadu możliwy wpóźnych godzinach nocnych/wczesnych godzinach porannych w dniu 2 imprezy w zależności od rozkładu lotów.
Dzień 2
Po śniadaniu ruszymy na zwiedzanie stolicy Arabii Saudyjskiej, Rijadu. Nazwa miasta w języku arabskim oznacza ogrody i zaskoczeniem może być właśnie fakt, że mimo położenia pośrodku surowego, pustynnego Półwyspu Arabskiego miejsce to zawsze cieszyło się urodzajnymi, porośniętymi roślinnością terenami. Rijad to dziś tętniąca życiem, napędzana petrodolarami kosmopolityczna metropolia, skrywająca jednak mnóstwo zabytków. Przygodę z Rijadem zaczniemy od Kingdom Center, wieżowca-ikony, mieszczącego w sobie prestiżowe biura. Wjedziemy na zawieszony w powietrzu taras widokowy Sky Bridge, z którego zobaczymy bezmiar tej wielomilionowej metropolii. Udamy się także do nowoczesnej wizytówki miasta, dzielnicy King Abdullah Financial District, gdzie przespacerujemy się pośród futurystycznych wieżowców, pomiędzy którymi ulokował się zachwycający bryłą meczet Grand Mosque. Tego dnia zobaczymy także tradycyjną odsłonę Rijadu. Po południu przeniesiemy się do Muzeum Narodowego, którego wystawy pomogą nam zrozumieć saudyjskie dziedzictwo, przedstawione w multimedialnych opowieściach o islamie. Zobaczymy elementy wyposażenia świątyni w Mekce, odbędziemy wirtualny „spacer” po najważniejszym stanowisku archeologicznym kraju Madain Saleh. Zobaczymy także potężną twierdzę Masmak - serce starego Rijadu, wzorowo odrestaurowany obiekt pokazujący życie w Rijadzie sprzed stu lat, ale także osiągnięcia rodziny Saudów w rozwoju kraju. Fort stał się miejscem narodzin trzeciego królestwa saudyjskiego. Aby zapoznać się z życiem codziennym odwiedzimy Dira Souq, gdzie zobaczymy saudyjską tradycyjną odzież oraz interesujący sposób, w jaki jest wykonana. Zapoznamy się z saudyjskimi zwyczajami i tradycjami. Po zwiedzaniu powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg. (Trasa ok. 80 km)
Dzień 3
Po śniadaniu i wykwaterowaniu (możliwe wczesne godziny poranne) przejazd na lotnisko i przelot do Al Ula. Przeniesiemy się do czasów nabatejskich odwiedzając absolutny nr 1 saudyjskich atrakcji – kompleks Hegra, zwany także Madain Saleh, pierwszy w kraju obiekt wpisany na listę UNESCO. Na zachwycającym krajobrazowo obszarze zwiedzimy kilka z przeszło stu grobowców, w tym uważany za najpiękniejszy Qasr al-Farid, wykuty w intrygującej kształtem skale. Grobowce zachwycają ulokowaniem, zdobieniami i przede wszystkim swoją niezwykłą historią. Po odwiedzinach Madain Saleh przejedziemy nieopodal podziwiać kolejny saudyjski cud, tym razem potężną skałę zbudowaną z piaskowca, która przez miliony lat poddawana była działaniom wiatru i niesionego przez niego piasku otrzymując wiele mówiącą nazwę Elephant Rock. I rzeczywiście nie trzeba wysiłku, by zobaczyć w jej kształcie masywnego słonia. Późnym popołudniem przejedziemy do starych dzielnic Al Ula na spacer i zakup pamiątek. Zakwaterowanie w hotelu w okolicach Al Ula, obiadokolacja i nocleg (w zależności o godzin przelotu, możliwy obiad lub obiadokolacja). (Trasa ok. 120 km; przelot Rijad – Al Ula ok. 2h)
Dzień 4
Po śniadaniu i wykwaterowaniu przejedziemy na zwiedzanie innej zdumiewającej pozostałości starożytnego świata Półwyspu Arabskiego. Podczas gdy Madain Saleh cieszy się zasłużoną sławą, położone nieopodal Dedan pozostaje nieco na uboczu, mimo swojego niebagatelnego rozmiaru i znacznie dłuższej historii ważnej oazy na szlaku handlu kadzidłem między Arabią Południową a Światem Morza Śródziemnego. Znaczenia Dedanu, jednego z najstarszych królestw arabskich, dowodzą liczne, monumentalne grobowce i płaskorzeźby, wykute w pionowych, rdzawoczerwonych skałach, podobne do tych odnalezionych w jordańskiej Petrze. Po zwiedzaniu wyruszymy na południe do Medyny. Trasa poprowadzi nas przez nieziemski krajobrazowo płaskowyż wulkaniczny Khaybar. Wszechobecne wzdłuż trasy formacje zastygniętej czarnej lawy kontrastują z pojedynczymi skupiskami zieleni oraz... brązem futer wielbłądów raz po raz pojawiających się w tym krajobrazie. Zakwaterowanie w Medynie, obiadokolacja i nocleg. (Trasa ok. 400 km)
Dzień 5
Po śniadaniu i wykwaterowaniu, przejedziemy przez Medynę i zatrzymamy się na zdjęcia przy Masjid al-Qiblatain (meczet Qiblatain) znany jako miejsce, w którym prorok Muhammad otrzymał rozkaz zmiany kierunku modlitwy na Mekkę. W centrum miasta zobaczymy (z zwewnątrz) rozległy al-Masjid An-Nabawi (meczet proroka) będący głównym islamskim miejscem pielgrzymek. Następnie wyruszymy w dalszą drogę na południe do uważanej za jedno z najpiękniejszych saudyjskich miast, Dżeddy (Dżuddy). Powszechnie znana jako Brama do Mekki i drugie co do wielkości miasto Arabii Saudyjskiej, Dżedda, dzięki swojemu nadmorskiemu położeniu od wieków służyła niezliczonym pielgrzymom zmierzającym ku najświętszym miastom islamu, stąd też do dziś obecne tu wpływy z niemal każdego zakątku świata muzułmańskiego. Dżedda może pochwalić się docenioną wpisem na listę UNESCO architekturą, bogactwem kulinarnych smaków i swoiście liberalną atmosferą, niespotykaną nigdzie indziej w Królestwie Arabii Saudyjskiej. Znana jest ze swych muzeów, tradycyjnych targów, czy wielokilometrowej promenady ciągnącej się wzdłuż wybrzeży Morza Czerwonego. Po przyjeździe odwiedzimy staromiejską dzielnicę Al Balad, kojarzoną z fenomenalną architekturą, łączącą wysokie kamienne mury z misternie rzeźbionymi w drewnie balkonami. Spacer dzielnicą to najlepszy sposób poznania prawdziwego arabskiego stylu życia. Zatrzymamy się tu na souku, czyli targu, zwiedzimy urządzone w jednym ze starych kupieckich domów muzeum, czy zwyczajnie zajrzymy w wiele malowniczych zaułków miasta. Odwiedzimy jedną z bogatych rezydencji, Bait Nassif, służącą przez lata jako tymczasowa rezydencja królów i uczonych. Spacer zaprowadzi nas także do świetnie zachowanego Bait Matbouli, arcydzieła architektury sprzed 420 lat. Ściany budynku zostały celowo skonstruowane tak, aby utrzymywać wewnątrz przyjemną temperaturę, a całość łączy w sobie unikalną mieszankę lokalnych materiałów z zamorskimi wpływami. Podejdziemy także pod wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO meczet al Shafei, którego marmurowe filary i kamienie Al-Mangabi pochodzą sprzed 1400 lat. Będzie też możliwość skosztowania lokalnych potraw regionu oraz zrobienia zakupów na targu. Przejazd do hotelu, obiadokolacja i zakwaterowanie. Wieczorem spacer promenadzie Corniche, ulokowanej wzdłuż wybrzeża Morza Czerwonego, ulubionym miejscu spacerów mieszkańców Dżeddy, obserwując nowoczesne oblicze saudyjskiego społeczeństwa. (Trasa ok. 480 km)
Dzień 6
Po śniadaniu przejazd do górskiego miasta Taif, znanego w Arabii Saudyjskiej przede wszystkim z upraw wyjątkowo wonnych róż, ale także kojarzonego z owocami cytrusowymi, granatami i figami. Ponadto miasto jest pełne zabytków, rynków, popularnych placów, urokliwych ogrodów i miejsc kulturalnych. Odwiedzimy jedną z licznych w mieście destylarni olejku i wody różanej, gdzie wykorzystywana jest słynna odmiana róży damasceńskiej, zwiedzimy górski pałac Shereef oraz zatrzymamy się na punkcie widokowym na góry Hada. Przystaniemy także aby podziwiać panoramę królewskiego pałacu Shubra oraz zobaczymy Miqat – ważny punkt na trasie do Mekki służący pielgrzymom odbywającym hadżdż. Następnie powrót do hotelu w Dżeddzie, obiadokolacja i nocleg. (Trasa ok. 380 km)
Dzień 7
Po śniadaniu i wykwaterowaniu przejazd na lotnisko i wylot do Rijadu. Po przylocie przejedziemy do wpisanego na listę UNESCO kompleksu At-Turaif, służącego niegdyś jako rezydencje królewskie. Obiekt położony jest w sercu zielonej oazy pełnej ogródów i plantacji palmy daktylowej, nad brzegiem Wadi Hanifa. Zobaczymy tu pałac Salwa, z którego zarządzano sprawami pierwszego państwa saudyjskiego, będący jednocześnie skupiskiem ówczesnych uczonych i artystów. Po południu doświadczymy nowoczesnej odsłony Rijadu dzięki wizycie w ulubionym miejscu stołecznych bywalców, swoistym centrum rozrywki – Boulevard. Oprócz luksusowych sklepów międzynarodowych marek znajdziemy tu rodzime arabskie butiki, restauracje obezwładniające zmysły smakami kuchni lokalnej i międzynarodowej, a także kolorowe fontanny, uliczne przedstawienia i pokazy akrobatów, nie będące jednak kopiami wzorców zachodnich, ale nawiązujące do rodzimych tradycji. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg (w zależności o godzin przelotu, możliwy obiad lub obiadokolacja).
Dzień 8
Dzień wolny na samodzielną eksplorację stolicy Arabii Saudyjskiej lub opcjonalne wycieczki. Fakultatywnie możliwość wyjazdu na całodniową wycieczkę (dodatkowo płatna ok. 120 USD) na wschód kraju, do miasta Al. Hofuf. Położone jest ono na terenie oazy Al-Ahsa, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako największa oaza palmowa na świecie. Zobaczymy położony w centrum Hofuf Qasr Ibrahim, należący niegdyś do egipskiego baszy obiekt otoczony jest 10-metrowej wysokości murem zbudowanym z suszonej gliny. Zajrzymy na hipnotyzujący kolorami i zapachami targ Souq Al Qaisariya, mogący pochwalić się towarami, odzwierciedlającymi bogate dziedzictwo handlowe regionu. Odwiedzimy także tajemniczą górę Al Qarah, zaliczaną do najatrakcyjniejszych miejsc w regionie. Z uwagi na dźwięki słyszane przy podmuchach wiatru, miejscowi nazywają ją „Górą Gwiżdżącego Wiatru”, a samo miejsce skrywa ślady starożytnych osad datowanych na 5000 lat p.n.e. Co więcej, z górą związane są liczne legendy o Adamie, Abrahamie i... Judaszu, dziś natomiast góra jest dobrze znana z pięknych widoków, zachwycających jaskiń i muzeów. Wieczorem powrót do Rijadu, obiadokolacja i czas na odpoczynek. Zamiennie popłudniowa wycieczka jeepami (dodatkowo płatna ok.145 USD) na "koniec świata" czyli sudyjską pustynię i obserwacja zachodu słońca z ponad 1000 m wzgórza. Nocny transfer na lotnisko w Riadzie na lot powrotny do Warszawy.
Dzień 9
Przylot do Warszawy
Uwagi do programu
- Rozkład lotów może ulec zmianie. Prosimy o potwierdzenie godzin przed wylotem na R.pl/rozklady. – Program jest ramowy. Kolejność realizacji punktów programu może ulec zmianie lub odwróceniu. - Najlepiej wymienialną walutą na miejscu jest dolar amerykański (USD). Akceptowane są banknoty wydane po 2006 r. – Gniazdka elektryczne w większości hoteli wymagają zastosowania adaptera (dostępne w recepcji lub możliwość zakupienia w miejscowych sklepikach, ok. 3-5 USD). - Przy wstępach do niektórych obiektów wymienionych w programie wymagany jest odpowiedni ubiór: długie spodnie, koszule polo (z kołnierzem) i zakryte buty dla mężczyzn oraz długie spódnice (za kostki), bluzki zakrywające ręce (za nadgarstki) oraz chusty, jako nakrycie głowy dla kobiet. – W Arabii Saudyjskiej kobiety muszą nosić spodnie lub spódnice a także tuniki zasłaniające: dekolt, ręce do nadgarstków i nogi do kostek oraz mieć chusty. Mężczyźni muszą mieć zasłonięte ramiona i nosić długie spodnie. Powyższe zasady dotyczą również turystów. - Ze względu na specyfikę kraju wyznaniowego, szczególnie w okresach świątecznych (lokalne święta narodowe i religijne, np. Ramadan 28.02-29.03.2025 organizacja objazdów i pobytów może ulec zmianie (np. kolejność zwiedzania, godziny otwarcia obiektów muzealnych i świątyń, godziny serwowanych posiłków i ich zawartość). - Zamieszczone w ofercie opisy wycieczek fakultatywnych są podane wyłącznie informacyjnie i nie stanowią oferty handlowej. Nie gwarantujemy, że będą one wszystkie realizowane. Pełny wykaz dostępnych atrakcji fakultatywnych wraz z ich aktualnymi cenami jest dostępny u naszych rezydentów i pilotów. - Pilot nie oprowadza po obiektach muzealnych.