KAPLICA SYKSTYNSKA SKAŁKA KAZIMIERZ
KAPLICA SYKSTYŃSKA SKAŁKA KAZIMIERZ
SKARBY POLSKIEJ ZIEMI ŚRODA 11.IX.2024
8.00 – Msza i wyjazd z ul. Gawronów 20 - PIELGRZYMKA LETNIA
KAPLICA SYKSTYŃSKA. DZIEDZICTWO – Na Wystawie, dzięki najnowocześniejszej technologii, odtworzone zostało wnętrze Kaplicy Sykstyńskiej w skali 1:1, z freskami w naturalnej wielkości. Każda z trzech sal wystawowych to podróż przez świat Renesansu i mistrzów malarstwa sprzed 500 lat. A to wszystko pod auspicjami Muzeów Watykańskich.
KRAKÓW – WESOŁA UL. JANA I JĘDRZEJA ŚNIADECKICH 15 SPOTKANIE z Michałem Aniołem, Perugino czy Botticelli. NIESAMOWITE DZIEŁO MULTIMEDIALNE W SKALI 1:1.
SKAŁKA - Bazylika św. Michała Archanioła i św. Stanisława Bpa i Męcz. – kompleks sakralny, kościół oraz klasztor paulinów, znajdujący się w Krakowie przy ulicy Skałecznej 15. Nazywany jest potocznie Skałką lub kościołem Na Skałce.
Jest to według tradycji sanktuarium męczeństwa św. Stanisława, biskupa krakowskiego, znajdujące się niedaleko Wawelu, nad Wisłą, na niewielkim wzgórzu, zbudowanym z białego wapienia jurajskiego. Pełni też rolę Panteonu Narodowego.
Według podań stała tu niegdyś świątynia pogańska, na miejscu której zbudowano kościół romański pw. św. Michała Archanioła. W XIV w. gotycką świątynię postawił król Kazimierz III Wielki. Od 1472 opiekuje się nią Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika, sprowadzony do Krakowa przez Jana Długosza, który niebawem wystawił nowy kościół. Jan Długosz w 1480 spoczął w katedrze wawelskiej. W 1792 roku jego szczątki przeniesiono do niszy grobowej w kościele na Skałce, a w 1880 do sarkofagu w Krypcie Zasłużonych.
Z kościołem na Skałce związana jest historia zmagania się dwóch potęg: świeckiej – króla Bolesława Szczodrego i kościelnej – biskupa krakowskiego Stanisława. W wyniku konfliktu z królem biskup, podając za przekazem Galla Anonima, został skazany w 1079 na obcięcie członków za zdradę, której się dopuścił i zmarł. Dokonać to się miało na Wzgórzu Wawelskim. Według alternatywnej wersji, pozostawionej przez Wincentego Kadłubka, król rozkazał swoim sługom zabicie biskupa w kościele na Skałce w czasie odprawiania przez niego mszy, a gdy ci nie chcieli, sam własnoręcznie zamordował przyszłego świętego. Wersja ta jednak ze względu na moralizatorski charakter kroniki Kadłubka, a także to, że również był biskupem jest mało wiarygodna.
Król musiał opuścić kraj. Kościół uznał biskupa świętym i kanonizował go w 1253. Papież Innocenty IV jako podstawę kanonizacji przyjął cuda czynione nad grobem biskupa. W 750 rocznicę kanonizacji papież Jan Paweł II podniósł kościół na Skałce do rangi bazyliki mniejszej.
Od 1089 zwłoki biskupa spoczywają w katedrze wawelskiej, ale to Skałka jest miejscem jego kultu.
KAZIMIERZ - część Krakowa wchodząca obecnie (2024) w skład dzielnicy I.
Od powstania w XIV wieku do przełomu XVIII i XIX wieku był samodzielnym miastem, położonym na południe od Krakowa, oddzielonym od niego nieistniejącą już odnogą Wisły (był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego). Od 1495 r. jego północno-wschodnią część zajmowała dzielnica żydowska i przez wiele stuleci Kazimierz był miejscem współistnienia i przenikania się kultury żydowskiej i chrześcijańskiej. Obecnie stanowi jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych Krakowa, jest też jednym z ośrodków życia kulturalnego miasta. 27 lutego 1335 roku, a więc już dwa lata po koronacji, Kazimierz III Wielki wydał przywilej lokacyjny dla Kazimierza na prawie magdeburskim. Miasto odtąd nosiło imię króla – Civitas Kazimiriensis.
Koszt 100 zł (+pieniądze na wstępy: KAPLICA SYKSTYŃSKA (ok.60 zł) i PANTEON NARODOWY NA SKAŁCE + obiad dla chętnych).Powrót na Gawronów 20 w Katowicach w godzinach wieczornych.