LOOSDORF
cena: 1.700 PLN + 100 EUR
termin: 21- 27.08.2023
PROGRAM RAMOWY PIELGRZYMKI
– MIEJSCA URODZENIA ŚW. URSZULI LEDÓCHOWSKIEJ
21-27.08.2023
KATOWICE KROMERYŻ VELEHRAD WIEDEŃ KAHLENBERG WIEDEŃSKA STARÓWKA SCHONBRUNN LETNIA REZYDENCJA CESARSKA LOOSDORF OPACTWO BENEDYKTYNÓW W MELKU LINZ CZESKI KRUMLOW CZESKIE BUDZIEJOWICE PAŁAC HLUBOKA PRIBRAM PRAGA HRADCZANY REJS STATKIEM PO WEŁTAWIE MAŁA STRANA NOWE MIASTO RYNEK STAREGO MIASTA STARA BOLESŁAW KUTNA HORA KAPLICA CZASZEK SEDLEC
DZIEŃ I: PONIEDZIAŁEK 21 SIERPNIA 2023 - Msza święta w Katowicach o godz.9.00. Następnie wyjazd. Przejazd do Kromeryża jednego z najpiękniejszych miast w Czechach. Miasto oferuje wspaniałe atrakcje z listy UNESCO m.in:. Ogrody Zamkowe - park należy do największych tego typu w Czechach. Rynek z przepięknymi kamienicami z licznymi podcieniami. Przy rynku znajduje się Pałac Arcybiskupi Wybudowany w miejsce zamku gotycko – renesansowego w stylu barokowym oraz Ratusz z XVI w. Na starym mieście znajduje się kilka kościołów z najważniejszym kościołem św.Maurycego. Ogród Kwiatowy - który powstał w XVII w. Następnie przejedziemy do miejscowości Velehrad - zwane Morawskim Betlejem, uznawane za kolebkę chrześcijaństwa Słowian. Tutejsza Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i świętych Cyryla i Metodego jest najważniejszym miejscem pielgrzymkowym w Czechach. W roku 1990 odwiedził ją papież Jan Paweł II. Obiadokolacja. Nocleg.
DZIEŃ II: WTOREK 22 SIERPNIA 2023 Śniadanie. Następnie przejazd w kierunku Wiednia i zwiedzanie rozpoczniemy od Kahlenbergu, wzgórze położone na terenie Lasu Wiedeńskiego. Miejsce to odegrało ważną rolę w XVII w. za sprawą Odsieczy Wiedeńskiej w 1683r. Obecnie jest to sanktuarium Jana III Sobieskiego, który wybawił Wiedeń oraz całą Europę przed groźbą najazdu tureckiego. 13 września 1983r. w 300-tną rocznicę przebywał na Kahlenbergu papież Jan Paweł II. Msza święta w kościele. Kolejnym punktem będzie starówka wiedeńska: Parlament, Ratusz, Teatr, Hoffburg, Uniwersytet, katedra św. Szczepana i Muzeum Historii i Sztuki. Schonbrunn - letnia rez. cesarska z pięknym parkiem i punktem widokowym przy Glorietcie. Obiadokolacja. Nocleg.
DZIEŃ III: ŚRODA 23 SIERPNIA 2023 - Śniadanie. Przejazd do Loosdorf - miejsca urodzenia św. Urszuli Ledóchowska, następnie odwiedzimy Melk Opactwo Benedyktynów – górujące nad Dunajem, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Opactwo powstało w średniowieczu, na miejscu wcześniejszej twierdzy obronnej. Zespół klasztorny w Melku uznawany jest też za najpiękniejszy przykład baroku w Austrii. O ile czas pozwoli nawiedzenie LINZU. Rynek z tzw. kolumną morową z 1723 roku; XVIII-wieczna Stara Katedra, położona przy rynku; neogotycka Nowa Katedra, zbudowana w latach 1862–1924, największy kościół w Austrii. Kościół św. Marcina (niem. Martinkirche) – najstarszy[3] zachowany kościół w Austrii
Przejazd do Czech. Obiadokolacja. Nocleg.
DZIEŃ IV: CZWARTEK 24 SIERPNIA 2023 - Śniadanie. Zwiedzanie rozpoczniemy od miejscowości Czeski Krumlow - przepiękne miasteczko położone nad Wełtawą. Odwiedzając je można poczuć się tak, jakbyśmy cofnęli się wprost do średniowiecza, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zwiedzając zobaczymy: unikatowy Most Płaszczowy z XVIII wieku, który należy do pierwszych tego typu budowli na świecie, mnóstwo starych kamienic, z których najbardziej znana to Dom Jakuba Krčina, zamek należący do największych zamków w Czechach, większe są tylko Hradczany w Pradze, Bramę Budziejowicką oraz klasztor minorytów. Kolejnym punktem naszej wycieczki będą Czeskie Budziejowice - miasto z rynkiem otoczonym ładnymi kamieniczkami z podcieniami, z których najbardziej wyróżnia się ratusz. W pobliżu katedra św. Mikołaja oraz Kościół Ofiarowania Panny Marii - uznaje się go za najcenniejszy obiekt w Czeskich Budziejowicach, a przy okazji jest najstarszym budynkiem w mieście. Przy kościele stoi dzwonnica zwana Białą Wieżą. Następnie przejedziemy do Hluboká miasta które uchodzi za perłę południowych Czech. Główną atrakcją turystyczną jest tu majestatyczny neogotycki pałac o bajkowym kształcie z wieloma, lekkimi wieżyczkami zakończonymi blankowaniem. Budowla ta swoim kształtem nawiązuje to angielskiej królewskiej rezydencji w Windsorze. Obiadokolacja. Nocleg.
DZIEŃ V: PIĄTEK 25 SIERPNIA 2023 - Śniadanie. Pribram słynie z miejsca zwanego Świętą Górą, wznoszącą się nad miastem będące słynnym miejsce pielgrzymkowym, nazywane maryjną perłą baroku Czech Środkowych. Praga zwiedzanie Pragi. REJS PO WEŁTAWIE. Swoje uroki zaprezentują nam Hradczany: Katedra św. Wita, Zamek, Złota Uliczka, Bazylika św. Jerzego, Schody Królewskie. Obiadokolacja. Nocleg.
DZIEŃ VI: SOBOTA 26 SIERPNIA 2023 - Śniadanie. Całodniowe zwiedzanie Pragi. Następnie odwiedzimy Małą Stranę: Kościół św. Mikołaja, Most Karola. Nove Miasto: Ratusz Nowomiejski, Plac Wacława. W dalszej kolejnościi udamy się na rynek Starego Miasta: Ratusz, Zegar Orloy, kościół Tyńki, Synagoga Staronowa, Ratusz Żydowski. Obiadokolacja. Nocleg.
DZIEŃ VII: NIEDZIELA 27 SIERPNIA 2023 - Śniadanie. Przejazd do Brandýs nad Labem-Stará Boleslav. W centrum Starej Boleslavi znajduje się bazylika św. Wacława, której budowę rozpoczęto w 1039 r. Była dwukrotnie niszczona. Obok stoi mały romański kościółek św. Klimenta z zachowanymi XII-wiecznymi malowidłami. Kolejnym zabytkowym kościołem jest barokowy kościół Wniebowzięcia NMP z pocz. XVII w. autorstwa G. M. Fillipiego. Znajduje się w nim obraz Palladium ziemi czeskiej, któremu przypisuje się moc ochronną nad Czechami. Przejazd do miejscowości Kutna Hora Ta średniowieczna miejscowość skrywa wiele wyjątkowych miejsc: Czeskie Muzeum Srebra, Kościół św. Barbary Stare. Miasto wraz z kościołem św. Barbary zostały w 1995 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wąskie, brukowane uliczki Starówki są gwarancją udanego spaceru po urokliwej części Kutnej Hory. Przejście pomiędzy klimatycznymi kamienicami jest jednak obowiązkowe podczas wizyty w tym mieście. Kaplica Czaszek (czes. kostnice Sedlec), czyli kościół cmentarny Wszystkich Świętych - kaplica znajdująca się w dzielnicy Sedlec, w mieście Kutná Hora. W kaplicy znajdują się szczątki 40–70 tys. ofiar epidemii dżumy z połowy XIV w., wojen husyckich w XV w. oraz wojny trzydziestoletniej w XVII w. Czaszki i kości zmarłych posłużyły jako materiał konstrukcyjny dla stworzenia niemal całego wystroju obiektu, w tym kapliczek, ołtarzy, żyrandoli, herbu rodowego książąt Schwarzenbergów oraz „podpisu” Františka Rinta, autora wystroju Kaplicy. Przejazd do Katowic w godzinach wieczornych. ZAPEWNIAMY :
· Przejazd autokarem LUX; · 6 noclegów ; · 6 śniadań; · 6 obiadokolacji
· Ubezpieczenie KL i NNW; · Opieka pilota/przewodnika
CENA: 1700,00 PLN/os + 100 EUR przy grupie 45 osób
Na bilety wstępu i realizację programu należy zabrać 700 Kć i 50 euro/os