MIASTO SŁAWKÓW DOLINA BIAŁEJ PRZEMSZY BETLEJEM PIELGRZYMKA WIOSENNA
SŁAWKÓW DOLINA BIAŁEJ PRZEMSZY BETLEJEM
SKARBY POLSKIEJ ZIEMI ŚRODA 19.VI.2024
8.00 – Msza i wyjazd z ul. Gawronów 20 - PIELGRZYMKA WIOSENNA
8.00 – Msza , KAWA BINGO i wyjazd z ul. Gawronów 20
MIASTO SŁAWKÓW Sławków położony jest w małopolskiej części województwa śląskiego, na zachodnim krańcu dawnej ziemi krakowskie, w Zagłębiu Dąbrowskim. Znajduje się na wschodzie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Miasto jest członkiem Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Prawa miejskie przed 1286. W latach 1870–1954 gmina wiejska, następnie osiedle. Prawa miejskie odzyskał w 1958. W latach 1975–1998 miasto należało do województwa katowickiego. Był miastem biskupstwa krakowskiego w województwie i powiecie krakowskim. W latach 1999–2001 Sławków należał do powiatu olkuskiego w woj. małopolskim. 1 stycznia 2002 r. przyłączono gminę Sławków do powiatu będzińskiego w województwie śląskim. Gmina stanowi obecnie jego eksklawę, oddzieloną od reszty powiatu obszarami powiatów grodzkich Dąbrowa Górnicza i Sosnowiec. Miasto zwiedzamy z miejscowym przewodnikiem: RATUSZ, AUSTERIA, KOŚCIÓŁ PODWYŻSZENIA KRZYŻA ŚW. (MIKOŁAJA), PLEBANIA, ZAMEK BISKUPÓW KRAKOWSKICH, CENTRUM EDUKACJI EKOLEOGICZNEJ i KULTUROWEJ, KAPLICA ŚW. JAKUBA. Obiad w Austerii – zabytkowej, drewnianej karczmie z podcieniami, której obecna forma pochodzi z 1781 roku.
DOLINA BIAŁEJ PRZEMSZY Biała Przemsza – rzeka w województwie małopolskim i śląskim, biorąca początek na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Ma długość 63,9 km i zlewnię o powierzchni 876,6 km². Rzeka tworzy odnogi, meandry, moczary, niekiedy stawy. Przepływy i stany wód są bardzo stałe. Biała Przemsza zaczyna bieg na Wyżynie Olkuskiej od źródeł wypływających z torfowiska na wysokości 376 m n.p.m., na południowy zachód od Wolbromia. Stamtąd pod nazwą Centary płynie na południowy zachód w płaskodennej dolinie głębokiej na 8–12 m i szerokiej na 200–300 m. Wzdłuż rzeki biegnie tam linia kolejowa nr 62. W Chrząstowicach wpada do niej ze wschodu od Czyśćca struga, która jednak ostatnimi laty całkowicie wysycha. W Golczowicach przyjmuje potok Tarnówka, płynący od Czarnego Lasu. W Kluczach wpada do niej od północy dopływ płynący od wsi Rodaki. Płynąc dalej na zachód, przepływa przez Pustynię Błędowską, dzieląc ją na pół. Na jej zachodnim krańcu wpada do niej od północy, od wsi Chechło, Centuria, a od południowego wschodu potok Biała. Dalej rzeka zmienia kierunek na południowy i wąską, głęboką doliną przełamuje się przez Garb Ząbkowicki do Sławkowa. Na granicy dwóch sosnowieckich dzielnic: Niwki i Boru oraz Mysłowic, na wysokości ok. 250 m n.p.m., łączy się z Czarną Przemszą, tworząc PRZEMSZĘ, która wpada do Wisły. Miejsce to w rejonie zbiegu granic Sosnowca i Mysłowic jest znane jako tzw. Trójkąt Trzech Cesarzy (oryg. Drei Kaiser Ecke). Biała Przemsza na znacznej długości zachowała naturalny charakter. Naturalny, meandrujący odcinek między 11,9 a 14 km biegu rzeki został Uchwałą Rady Miasta Jaworzno uznany za użytek ekologiczny „Zakola Białej Przemszy”.
WSPÓLNOTA BETLEJEM Wspólnotę „Betlejem” tworzy środowisko ludzi skupionych wokół domu przy ul. Długiej 16 w Jaworznie: bezdomni, ubodzy, ich przyjaciele i wolontariusze. W budynku po ponad 100 letniej, dawnej szkole podstawowej – mieszka obecnie 20 osób. Większość z nich ma za sobą bolesne doświadczenie bezdomności, uzależnienia, rozbitego małżeństwa, utraty wolności i odrzucenia. Jesteśmy razem, by kochać Boga, służyć ubogim i wraz z nimi głosić Ewangelię. SPOTKANIE Z KS. MIROSŁAWEM TOSZĄ i JEGO PODOPIECZNYMI.
Koszt 100 zł (pieniądze na wstęp do MUZEUM SŁAWKOWA i przewodnika ok. 10 zł +pieniądze na obiad dla chętnych).
Powrót na Gawronów 20 w Katowicach w godzinach wieczornych.