Skarby Śląskiej Ziemi JAWORZNO MALEDIWY PŁOKI
SKARBY ŚLĄSKIEJ ZIEMI
JAWORZNO MALEDIWY PŁOKI – środa 21 VIII.2024
PIELGRZYMKA LETNIA
JAWORZNO POLSKIE MALEDIWY i PŁOKI
SKARBY ŚLĄSKIEJ ZIEMI ŚRODA 21.VIII.2024
8.00 – Msza i wyjazd z ul. Gawronów 20 - PIELGRZYMKA LETNIA
JAWORZNO - Miejscowość swoją nazwę wzięła od słowiańskiej nazwy drzewa jawor (Acer pseudoplatanus), które występuje na terenie miasta. Znana mieszkańcom i oparta na etymologii ludowej legenda głosi: W 1330 r. przyszły król Kazimierz III Wielki wracał z Poznania do Krakowa na wezwanie swojego ojca Władysława Łokietka. W rejonie zwanym dziś Pańską Górą napotkał drwali ścinających jawor i zapytał ich, co robią. Wówczas jeden z nich odpowiedział: „My se jawor zno lo tyk, co śrybra sukajo” (co można tłumaczyć: My sobie jawor ścinamy, dla tych, co srebra szukają). Na podstawie tej ludowej opowieści powstał obecny herb miasta – rozłożysty jawor i ścinający go dwaj drwale. Jak podaje znany językoznawca Kazimierz Rymut nazwa „Jaworzno” powstała poprzez dodanie do wyrazu „jawor” przyrostka *-ьno. Nazwę miejscowości w obecnej polskiej formie Jaworzno wymienia w latach (1470-1480) Jan Długosz w księdze Liber beneficiorum dioecesis Cracoviensis. Długosz wymienia również obecną dzielnicę miasta Szczakową w formie Sczakowa jako osobną miejscowość, która decyzją władz PRL arbitralnie została przyłączona do Jaworzna. Kolegiata św. Wojciecha i św. Katarzyny w Jaworznie z XVI w. z cudownym obrazem Matki Bożej Jaworznickiej (inaczej zwaną MB Passawską). Znajduje się tam także jeden z największych witraży w Europie.
POLSKIE MALEDIWYPark Gródek zachwyca. Gdzie są polskie Malediwy? Obszar ten nazywany jest województwem śląskim, a dokładniej miastem Jaworzno i znajduje się tu Park Gródek. Park ten nazywany jest polskimi Malediwami. Znajduje się na terenie dawnego kamieniołomu dolomitu, który w ostatnich latach przeszedł szaloną metamorfozę. Podczas wizyty można spotkać wielu nowożeńców spragnionych pięknego, romantycznego zdjęcia. Od 2019 roku Park Gródek oficjalnie pełni funkcję Arboretum w Jaworznie. Lazurowa woda, strome klify, małe wysepki... Nie, wbrew pozorom nie chodzi tutaj o żadne tropiki. Tak pięknie jest w Parku Gródek. Na to miejsce często mówi się, że to taka mała „Chorwacja". Ale internauci już znaleźli nowe określenie dla Parku Gródek . "Jak Malediwy!" - mówią zachwyceni. To przepiękne, szalenie urocze miejsce, do którego warto się wybrać.
PŁOKI SANKTUARIUM MB PATRONKI POLSKICH RODZIN ROBOTNICZYCH Obecny kościół wybudowano w latach 1949 – 1951, nawiązuje on wyglądem do poprzednich świątyń. Budowla jest otoczona murem, jego fragmenty pochodzą z XVI, XVII, XVIII i XIX wieku. Brama pochodzi z końca XIX wieku. W sanktuarium znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej zwanej Płocką. Obraz powstał w XV wieku w oparciu o bizantyjski typ ikonograficzny Hodigłtrii. Namalowano go na desce pokrytej płótnem, autor nie jest znany. Obraz jest jednym ze starszych obrazów Matki Boskiej w Polsce. Dzięki cudownemu obrazowi Płoki stały się miejscem pielgrzymek. Masowy ruch pielgrzymkowy notuje się od początku XIX wieku. Chrzcielnica klasycystyczna; Kropielnica kamienna o charakterze ludowego baroku; Posążek Chrystusa Zmartwychwstałego gotycki z początku XVI wieku; Epitafia marmurowe: Jana Chełmickiego 1703, Anny z Dębińskich Karwowskiej; Monstrancja rokokowa 1761; Dwa ornaty haftowane z XVIII wieku. Michał Rapacz (ur. 16 września 1904 w Tenczynie, zm. 12 maja 1946 w Płokach) – polski ksiądz katolicki, administrator parafii w Płokach, zamordowany przez komunistyczną bojówkę, błogosławiony Kościoła katolickiego. 19 kwietnia 2024 dokonano ekshumacji i kanonicznego rozpoznania doczesnych szczątków ks. Michała Rapacza i złożono w sarkofagu znajdującym się w ołtarzu bocznym sanktuarium Matki Bożej Opiekunki Rodzin Robotniczych w Płokach. Beatyfikowany podczas uroczystej mszy świętej w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach 15 czerwca 2024. Prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro, który przewodniczył mszy beatyfikacyjnej w homilii stwierdził m.in. Poprzez Eucharystię, którą sprawował codziennie, rozpoznajemy w kapłańskim „oto jestem” błogosławionego księdza Michała Rapacza echo „tak” wypowiedzianego przez Jezusa Chrystusa. Dla proboszcza z Płok Eucharystia była fundamentem jego życia jako człowieka Boga. Szerzenie miłości do Chrystusa obecnego w konsekrowanym Chlebie było dla niego jedynym skutecznym lekarstwem na ateizm, materializm i wszystkie te światopoglądy, które zagrażają godności człowieka. Jego wspomnienie liturgiczne zostało wyznaczone na dzień 12 maja (dies natalis)
Koszt 100 zł (+pieniądze na wstępy i obiad dla chętnych).Powrót na Gawronów 20 w Katowicach w godzinach wieczornych.