Buddyzm
Buddyzm - religia i system filozoficzny. Powstał w VIw. przed Chrystusem dzięki działalności Buddy. Budda, a właściwie książę Siddartha Gautama (ok. 560-480 przed Chrystusem) - Indyjski filozof jako młodzieniec opuścił pałac ojca w poszukiwaniu prawdy i przyczyny cierpienia. Po 7 latach medytacji i życia w głębokiej ascezie doznał oświecenia (bodhi) i uznał się za Buddę czyli przebudzonego. Jako wędrowny kaznodzieja nauczał przez 40 lat stale poszerzając krąg wyznawców. Buddyzm oparty jest na 4 szlachetnych prawdach o cierpieniu. Pierwsza głosi, że wszystko co się rodzi musi umrzeć, więc każda żyjąca istota jest skazana na cierpienie. Druga wyjaśnia, że źródłem cierpienia są pragnienia, zwłaszcza rządza życia, przyjemności i posiadania. Trzecia mówi, że jedynym sposobem zapobiegania skutkom cierpienia jest likwidacja pragnienia. Czwarta zaś pokazuje drogę wiodącą do tego celu, którą Budda nazwał Szlachetną Ośmioraką Ścieżką. Droga do oświecenia wiedzie przez życie, do jakiego wszyscy dążymy - ideał, będący busolą większości religii: nie zabijaj, nie kradnij, nie pożądaj. Staraj się żyć mądrze i pobożnie. Tym co odróżnia buddyzm od innych religii jest zaangażowanie wiernych w modlitwę nie w jeden określony dzień, lecz w każdej chwili. Poprzez medytację modlitwą staje się wszystko co robimy, całe nasze życie. Buddyzm do dzisiaj nie ma swej księgi objawienia i nie ma żadnej instytucji władnej wydawać ostateczne sądy w sprawie wiary.
Centralną prawdą buddyzmu jest nauka o nirwanie, która polega na pełnym, wewnętrznym spokoju oraz stanie ducha pozbawionym pożądań i pragnień.
Istnieje kilka dróg, dzięki którym można osiągnąć nirwanę:
Ważniejsze miejsca święte Buddyzmu:
Bodh Gaja - (płn.-wsch. Indie) tu rosło święte drzewo figowe, pod którym Siddhartha Gautama stał się Buddą czyli Przebudzonym (świątynia Wielkiego Przebudzonego).
Kushinagar - (miasto w północnych Indiach w stanie Uttar Pradesh) Tam właśnie, niedaleko rzeki Hiranyavati, Gautama Budda osiągnął Parinirwanę i został skremowany.
Lumbini - Według tradycji urodził się tu książę Siddhartha Gautama, który stał się potem Buddą Śakjamunim. Lumbini leży w północnej części subkontynentu indyjskiego, w południowym Nepalu, 25 kilometrów na wschód od Kapilavastu. Nazwa Lumbini pochodzi od babki Buddy, matki królowej Mai.
Sarnath - miejscowość w północnych Indiach, położona 13 kilometrów na wschód od Waranasi (stan Uttar Pradesh). Jedno z czterech najświętszych miejsc buddyzmu, w którym według tradycji Budda Siakjamuni wygłosił swoje pierwsze kazanie na temat "Wprawienia w Ruch Koła Dharmy", zwane Dharmaczakraprawartana.
Shwedagon - świątynia buddyjska w Rangun (niegdyś Dagon), byłej stolicy Birmy dziś Mjanmy. Wierzy się, iż została wybudowana 2500 lat temu na zlecenie króla Okkalapy. Chociaż w jej nazwie jest słowo "pagoda" to jako budowla sakralna jest typową stupą. To, co czyni stupę wyjątkową pośród tego rodzaju sakralnych budowli jest to, że zawiera w sobie Sandaw (Włosy z Głowy) Buddy Gotamy (ponoć 8 włosów). Przechowywane są one razem z niezliczoną ilością skarbów: złota i kosztowności wewnątrz stupy. Dodatkowo udekorowana jest dziesięcioma cennymi częściami. Stupa jest usytuowana na szczycie wzniesienia "Thein Gottara", które jest najwyższym wzniesieniem w okolicy Rangunu. Całkowita waga zebranego tutaj złota może dzisiaj dochodzić do 9 ton.